Záhrada – ako umelecké stvárnenie nášho životného priestoru

Firma BB design ponúka svojim zákazníkom komplexné služby od návrhu, servisu, poradenstva až po dodanie živého materiálu. Každému navrhovanému priestoru sa snažíme dodať osobitosť, podčiarknuť a vyzdvihnúť zaujímavé prvky. Našou úlohou je zároveň aj vdýchnuť do realizovaného priestoru kus z čarovnej prírody, ktorá nás obklopuje, a z ktorej je potrebné vychádzať. Celkový výsledok v každom prípade musí korešpondovať s okolím, pričom prepojenie interiéru a exteriéru musí odzrkadľovať spoločnú myšlienku.

 

Rozmanitosť okolitého sveta ponúka obrovské možnosti vo výbere umeleckých prvkov a inšpirácií. Preto si BB design vytvára svoj vlastný štýl, ktorý samozrejme korešponduje s aktuálnymi trendmi, je však originálny, a najmä vyjadruje osobitosť majiteľa záhrady.

Ako tvoríme záhradu

Nevyhnutným krokom pri každej budúcej realizácii je osobné stretnutie s klientom. V prvom rade si treba ujasniť predstavy a požiadavky, ktoré transformujeme do reality.
Konkretizáciou predstáv vzniká prvotná skica a následný finálny návrh, ktorý je už spojený s rozpočtom a kompletným zoznamom rastlín. Nasleduje realizácia projektu.

Trendy v záhradách

Trendom v súčasnej dobe sú najmä čisté línie, zároveň však cítiť návrat k úžitkovým drevinám, ktoré sa dajú veľmi vkusne včleniť do okrasných častí záhrady. Čiže nie je nutné deliť záhradu na časť okrasnú a úžitkovú. Vhodne zakomponované ovocné dreviny poskytujú nielen osoh v podobe jedlých, prípadne liečivých plodov, ale v dnešnej dobe majú aj zaujímavý tvar koruny, napr. stĺpovitý, alebo sú nízko rastúce, ktoré je možné využiť aj na terasách, ako mobilnú zeleň v nádobách, či malých záhradkách. Často sú doplnené bylinkovými záhonmi aj kríkmi s drobným ovocím, ako sú ríbezle, egreše, maliny, čučoriedky...

Zvýšil sa záujem o kvitnúce záhony z trvaliek, ktorých farby a vône sa menia počas celého roka. Najmä záhony stále kvitnúcich ruží, levandúľ, tráv a byliniek, skombinované s tvarovanými stálo zelenými kríkmi, či ihličnanmi.

Ďalším oživením sú rôzne keramické diela, pri moderných stavbách rodinných domov, antikorové, fantasticky vynikne zakomponovanie diel zo starého kovu. Všetko však samozrejme záleží od konkrétneho miesta a od samotnej stavby rodinného domu, okolo ktorého sa záhrada rozprestiera, ako aj od vkusu a záľub majiteľa.

Text a foto: Ing. Beata Bačinská,
www.bbdesign.sk

 

6.12. 2014