Zámocká kolekcia parkiet KPP Château Herringbone: Keď je reminiscencia trendom súčasnosti

Podlahovým revivalom sa stal návrat stromčekového vzoru (ak chcete rybia kosť) v položení drevených krytín. Štýl, ktorý sa zrodil pred mnohými rokmi v meštianskych domoch a na zámkoch, zažíva dnes renesanciu.

Nie je preto divu, že nová kolekcia spoločnosti Kratochvíl parket profi vyšla v ústrety tomuto trendu. Jej názov KPP Château Herringbone nenecháva nikoho na pochybách: Šesť prírodných dubových dekorov v nadštandardne veľkých rozmeroch parketových lamiel (725 x 130 x 14 mm) je reminiscenciou na dobu minulú, pritom ladí so súčasným interiérovým dizajnom.

Dub Chambord

Zámocká kolekcia parkiet pre moderný interiér

Francúzske zámky a vidiecke sídla inšpirovali názov novej kolekcie trojvrstvových drevených parkiet KPP Château Herringbone (Dub Chambord, Dub Apremont, Dub Clagny, Dub Crussol, Dub Anjony, Dub Aguilar). „Dnes číslom jedna je čisto prírodný dub, žiadne tmavé farby, a nová kolekcia ponúka práve tieto najatraktívnejšie odtiene. A k tomu ešte bielené duby, ktoré sú zaujímavou alternatívou. Prírodný vzhľad zdôrazňuje kefovanie, mikroskosené V drážky po celom obvode parkety a aj povrchová úprava v podobe olejov alebo matného laku,“ predstavuje zámockú kolekciu Tomáš Poór, vedúci regionálneho predaja spoločnosti Kratochvíl parket profi, a potvrdzuje oprávnenosť vznešeného pomenovania: „Atraktivitu zvyšuje nadštandardne veľký formát 725 x 130 mm oproti klasickému 470 x 70 alebo 490 x 70. Podlaha v tomto veľkom formáte pôsobí luxusnejšie. Výhodou je aj zámkový spoj, podlaha sa nemusí lepiť, stačí ju položiť plávajúcim spôsobom.“

Dub Anjony

Stromčeky sú späť

Drevo bolo vždy luxusnejšou krytinou, preto bolo najprv používané najmä na zámkoch a v meštianskych domoch. Vymýšľali sa rôzne zložité vzory pokládok, vytvárali sa kazetové vzory, zámocké kríže, intarzované vzory aj klasické stromčeky. Záležalo len na predstavivosti a šikovnosti remeselníka. Vzorom, ktorý sa preniesol z historických zámkov do novodobého podzámčia, je práve stromček alebo rybia kosť, keď sú parkety menšieho formátu pokladané do „véčka“. Názov dostal na základe tvaru, kde vzor pripomínal kostru sleďa (herynku), najhojnejšie sa vyskytujúce ryby na našej planéte.

U nás sa vžil výraz stromček, ale používa sa aj rybia kosť aj anglický názov herringbone. Pred rokom 1989 sme sa tohto spôsobu pokládky celkom presýtili, od 90. rokov sa však vytratil, a dnes sa trend stromčekov vracia ako pre mladšie generácie neznámy neokukaný štýl. „Aktuálne nadobúda na obľube a používa sa do moderných luxusnejších realizácií, dokonca ho zavádzajú aj výrobcovia SPC a vinylových podláh, ako napríklad Kährs či Arbiton, hoci to bola doména drevených podláh,“ potvrdzuje Tomáš Poór, vedúci regionálneho predaja spoločnosti KPP.

www.kpp.sk