Život v oblakoch

Dve chaty stojace na jedinom pilieri sa „vznášajú“ nad nórskym Lysefjordom. Toto plne vybavené, kompaktné ubytovanie známe ako The Bolder Sky Lodges zaradil časopis Forbes medzi 25 najprekvapivejších miest, na ktorých môžete stráviť noc. A vďaka úchvatným výhľadom je to ako spať v oblakoch.

V roku 2010 Tom Norland kúpil 170 hektárov nedotknutej zeme s bezchybným výhľadom. Pôvodne mal v pláne vybudovať niekoľko malých samostatných chatiek, ale neskôr si uvedomil, že takýto pozemok si zaslúži niečo lepšie. Niečo odvážnejšie.

Mojím zámerom bolo dopriať návštevníkom prvotriedny výhľad na jeden z najznámejších fjordov na svete. Museli sme zotrieť hranicu medzi interiérom a exteriérom, aby sme dosiahli pocit vznášania sa v prírode.“ hovorí Tom Norland.

Architekt John Birger Grytdal z firmy Norgeshus mal veľmi konkrétnu predstavu, ako by mala chata vyzerať: dvojposchodová budova v tvare kocky, zasklená od stropu po podlahu, odetá do kanadského cédrového dreva. Budova mala balansovať na jedinom oceľovom pilieri, ktorý bol v zemi navŕtaný do hĺbky 3,5 metra.

Chaty sú zámerne umiestnené na okraji svahu. Nadobudnete tak pocit, ako keby ste stáli v sklenenom výťahu.“ vysvetľuje Grytdal.

The Sky Lodges majú rozlohu 22 m2 a nachádza sa v nich kuchyňa s jedálňou, dve dvojlôžkové spálne a kúpeľňa. Interiér je navrhnutý tak, aby ladil s výhľadom: priestoru dominujú tmavé dubové stropy a steny, betónové dlážky a dekorácie v tmavých odtieňoch. Na vybavenie interiéru si Tom Norland vybral dánsku dizajnovú spoločnosť Vipp, ktorá je zárukou funkčného a nadčasového dizajnu.

Nie je žiadnym prekvapením, že The Bolder Sky Lodges, citlivo umiestnené v prírode, získali cenu ‘Årets hytteprosjekt’ – nórska chata roka 2020.

Chaty nad veľkolepým Lysefjordom sú zdrojom inšpirácie. Nachádzajú sa blízko známej skaly Pulpit Rock, ktorá sa týči vo výške 604 m nad morom a je ikonou nórskych fjordov. Bolder Sky Lodges vylepšujú koncept modernej hotelovej destinácie, keďže sú postavené na jedinom pilieri a minimalizujú tak dopad na okolitú krajinu. Čoskoro k nim pribudnú ďalšie chaty i budova s reštauráciou, to všetko v spolupráci s renomovanou architektonickou kanceláriou Snøhetta.

Okolité hory sú plné čarovných borovíc a kamenných blokov, ktoré tam zanechal ľadovec na konci doby ľadovej. V spolupráci s najlepšími architektmi a dizajnérmi sa z The Bolder Lodges stal veľmi špecifický koncept v rámci nórskej turistiky. Lysefjord ponúka množstvo zážitkov. Nájdete tu prírodné skvosty Kjerag, Fantahola, Flørli, Lysebotn a predovšetkým korunný klenot Pulpit Rock. Po tom, ako z tejto skaly visel Tom Cruise vo filme Mission Impossible 6, si celý svet uvedomil, akým obrovským lákadlom sú nórske fjordy pre medzinárodný turistický trh.

Názov projektu: The Bolder Sky Lodges

Architekt : Norgeshus / John Birger Grytdal

Majiteľ: Tom Norland

Lokalita: Lysefjord, Nórsko

Zdroj foto: Vipp