Živý plot, dokonalý návrat k prírode

Chcete aby vaša záhrada pôsobila súmerne? Ohraničte ju živým plotom. Práve on bude dokonalým spojením vášho súkromného územia s prírodou.  Jeho krásu poznali už v minulosti. Vedeli ste, že ho objavili  už v starovekom Egypte?

Mnohé dnešné historické pamiatky, hrady a zámky sú práve ohraničené živými plotmi. V období baroka a rokoka sa každá jedna záhrada pýšila množstvom živých strihaných stien, špalierov, labyrintov a ornamentálne komponovaných záhonov. Ak aj vás priam očarili záhradné kompozície v zámockých parkoch, urobte si ich aj u vás doma. Dosiahnete nielen efektívne spojenie celkového vzhľadu záhrady, zároveň  vytvoríte efektné hranice a oddelenia priestorov. Živý plot má totižto viac funkcií.

Bráni nielen pohľadom a vstupu nepozvaných hostí z radov zvierat alebo ľudí, tvorí skutočné hranice záhrady. Funguje aj ako skvelý lapač prachu a hluku. Na druhej strane vás očarí svojou farbou a vôňou. Pokiaľ mu doprajete dostatočnú výšku užijete si pri ňom posedenie v tieni v sparných letných dňoch.  Ak sa však rozhodnete naozaj zaujať strihajte ho do nepravidelných tvarov a výšok. Pred živý plot vysaďte letničky, ktoré potrebujú ochranu pred vetrom a slnkom. Až zakvitnú budete určite spokojný z celkovou kompozíciou, ktorú spolu s plotom vytvoria. Živý plot má rôzne podoby.  Jeho tvar aj veľkosť záleží len od vás. Môžete ich pravidelne zastrihávať, alebo nechať voľne rásť.  Ak je nižšie vzrastu má zvyčajne estetickú funkciu, naopak ten vyšší skôr delí a oddeľuje.  Pokojne ho nechajte narásť aj do výšky niekoľkých metrov. Dokonalý estetický vzhľad dosiahnete tvarovaním od najjednoduchších geometrických foriem živých plotov až po zložité priestorové obrazce a figurálne motívy.

Rastliny na živý plot

Jednou z najobľúbenejších rastlín je Tuja. Nerastie príliš rýchlo, takže ju nemusíte často upravovať. Za jeden rok po vyrastie o dvadsať centimetrov. Umiestnite 2 kusy do jedného metra a plot bude pôsobiť husto, zároveň budú mať rastliny dostatok priestoru a vitamínov.
Ak chcete aby záhrada pôsobila honosne vyberte si krušpán. Už na prvý pohľad pôsobí priam elegantne a dodá celému priestoru ten správny nádych. Rastie síce trochu pomalšie, na druhej strane budete s ním mať minimálnu starostlivosť. Umiestnite ho do polotieňu, dostatočne zavlažujte a môžete sa tešiť prekrásnej rastline zo zelenými listami. Pokiaľ túžite po farebnosti vyberte si Hlohyňu s červenými bobuľkami. Alebo Vtáči zob, ktorý je známy farebnými listami. Rozhodnúť sa môžete pre zelené, zlaté, alebo strakaté. Prvotriedne však vyzerá kombinácia všetkých troch.


Výsadba živého plota

Najprv zbavte pôdu, do ktorej budete vysádzať, všetkej buriny a tráv. Presne vymerajte terén, aby ste mali plot rovný. Pomôžte si pri zaznačený špagátom a tyčkami. Potom vykopte rovný priekopa približne 20 cm hlboký alebo jamy o priemere 40 cm a dôkladne všetko prelejte vodou. D pripravenej priekopy nasypte hnojivo na živý plot, alebo kompost. Pomocou natiahnutého špagátiku potom vymeriate presné miesta a vzdialenosti medzi stromčekmi. No a môžeme vysádzať. Korene zahrabte zeminou tak, aby bola drevina primerane ponorená - nie hlboko, ani plytko. Ak sú korene zabalené v jute, nerozbaľujte ich a vysaďte ich aj s ňou. Juta sa v potom pôde rozloží.

Ideálne miesto a starostlivosť

Optimálnym miestom pre všetky rastliny vo vašom plote je slnečné stanovište až polotieň s dostatkom vlahy. Tým zaistíte, že rastliny budú košaté a zdravé. Starostlivosť  spočíva v mulčovaní a prihnojovaní vyváženým hnojivom vždy na jar. Urastený živý plot udržujeme pravidelným tvarovaním väčšinou dvakrát do roka (na jar a koncom leta). Tvar a rovinu udržiavame napnutým špagátom alebo zhotovenou pevnou formou. Nepravidelné živé ploty sú na údržbu menej náročné. Odstraňujeme nesprávne rozmiestnené výhony a plot zrezávame do požadovaných hraníc. Nikdy však nezabúdajte na dostatok zavlažovania. Odmenou budú zdravé listy, krásne už na prvý pohľad. K strihaniu potrebujete nožnice. Nie je to nič zložité. Nezabúdajte však, že strihanie musí byť pravidelné zabezpečí ním správnu hustotu rastlinky.


Vytvarujte si ho podľa svojich predstáv

Tvarovanie živých plotov je dlhodobá záležitosť, vykonávaná vždy niekoľkokrát za sezónu, inak sa želaný efekt nedostaví. Začínať sa musí už pri mladých drevinách a nekončí sa vlastne nikdy - je to v podstate doživotná činnosť, ktorá navyše vyžaduje veľkú dávku výtvarného cítenia. To, že sa tvar rastlín prispôsobuje našim estetickým predstavám, nie je nič, čo by bolo proti zákonom prírody. Ak iným musíme k požadovanému tvaru pomôcť, neznamená to opäť nič iné ako súhru kreatívnych schopností človeka a prírody.
Vďaka živému plotu sa vaša záhrada zmení a dostane vlastný charakter, ktorý správnym tvarovaním podtrhnete. Nebojte sa experimentovať. Vytvorte si viacero oáz v priestore oddelených rôznymi výškami živého plota. Alebo umiestnite kde tu na záhrade rastliny zastrihnuté do guľata. Exteriér bude pôsobiť jedinečne a štýlovo. Veď nenadarmo živý plot používali už cisári a kráľovné.

Text: Monika Stebelová
Foto: Rivierapool