Zo starého nové a funkčné!

Niet väčšej výzvy a radosti, ako keď vdýchnete starým a nepotrebným veciam nový život. Toto je tiež prípad nepoužívanej výstavnej sály v Luxemburgu, ktorá bola pôvodne postavená ako sklad. Zanedbanú budovu zrekonštruovali architekti spoločnosti Metaform a vytvorili kancelársky priestor ako stvorený na spoluprácu. Starý sklad sa tak stal novým sídlom IT spoločnosti DSL.

Hlavný dôraz sa kládol na to, vniesť prirodzené denné svetlo a vytvoriť efektívny, čistý a svetlý kancelársky priestor, v ktorom sa ľudia a komunikácia dostanú do centra pozornosti.“ vysvetľuje Shahram Agaajani, zakladateľ Metaform architects.

Cieľom tejto koncepcie bolo prispôsobiť skladisko novým funkciám, pri zachovaní kľúčových znakov pôvodnej budovy.

Pri vstupe do priestoru vás víta svetlá recepcia s vysokým stropom. Svetlo vniká do priestoru z veľkých arkierových okien a zo svetlíkov zasadených do oceľovej strechy. Generálna oprava zahŕňala úplné odstránenie a renováciu strešných okien.

Vo vnútri sa ako spoločný priestor zdvojnásobuje centrálne schodisko z dubového dreva. To vytvára zmes polosúkromných, neformálnych pracovných a sociálnych oblastí pri zachovaní otvoreného usporiadania.

Architekti zvolili jednoduchú paletu materiálov vrátane čisto bielych stien, sivých oceľových nosníkov, ale aj dubových podlahových obkladov a detailov v kontraste s pôvodnými vlastnosťami skladu.

Kancelárie a konferenčné miestnosti sú zdobené veľkými rastlinami, ktoré pomáhajú vytvárať upokojujúce pracovné prostredie. Zavádzaním väčšieho množstva svetla sa architekti snažili podporiť pozitívne a príjemné pracovné prostredie. Výber nábytku tiež inšpiruje „domácu“ atmosféru.

Veľké rastliny v kanceláriách pomáhajú vytvoriť pokojné pracovné prostredie
Výber nábytku tiež dotvára domácu atmosféru.

Budova obsahuje 1 950 metrov štvorcových kancelárskych priestorov, ktoré zahŕňajú recepciu, kuchyňu pre zamestnancov, konferenčné miestnosti, otvorené kancelárie, výstavné priestory, plochu vonkajšej terasy a dostatok úložného priestoru.

Text: Redakcia v spolupráci s Metaform architects

Foto: Steve Troes Fotodesign

Pôdorys budovy