Zvýšte si kvalitu bývania vetraním

Moderné novostavby šetria energiu a zároveň je pre vlastníkov domov výzvou, ako ich efektívne vetrať. Tam, kde predtým zabezpečoval výmenu vzduchu trvalý prievan z netesných okien a dverí, vládne teraz úplné „bezvetrie“. Dom nedýcha, preto sa „potí“, čím neustále narastá možnosť vzniku nebezpečných plesní a škôd v dôsledku pôsobenia vlhkosti. Konvenčným vetraním sa stráca vzácna energia a navyše sa do bytu dostáva aj znečistený vzduch, hmyz, peľ a hluk z ulice. Systém CWL od firmy Wolf automaticky a samočinne riadi vetranie celého domu. Presvedčí vás  svojou jednoduchosťou, kompaktnou konštrukciou a nízkou spotrebou energie.

Cieľom vetrania je zabezpečiť potrebnú kvalitu vzduchu v obytných miestnostiach. Tým máme na mysli najmä udržanie relatívnej vlhkosti vzduchu v rozmedzí 40-60% a hladiny CO2 pod úrovňou 1000ppm.

V domácnosti je bežne veľa zdrojov vlhkosti (dýchanie človeka, kúpanie sa, žehlenie, varenie...), ktoré nedostatočným odvádzaním  spôsobujú tvorbu plesní. Vo vydychovanom vzduchu je koncentrácia CO2 100x vyššia ako vo vdychovanom, preto v nevetranej miestnosti pri pobyte ľudí koncentrácia CO2 stúpa a to až na hodnoty spôsobujúce únavu, bolesti hlavy, nevoľnosť.
Navyše pokiaľ sa privádzaný vzduch nefiltruje, je to pohroma pre alergikov, najmä v období máj až júl.

Prečo to kedysi „fungovalo“ ?

Tesnenia starých okien neboli dostatočné, zabezpečovali tak potrebnú výmenu vzduchu, ktorá však bola závislá od tlaku vetra a rozdielu teplôt. Moderné okná sú výborne utesnené, šetríme nimi energiu, ale bytový priestor sa nevetrá.

Ako zabezpečiť kvalitné vetranie ?

Klasické vetranie otváraním okien si vyžaduje neustálu pozornosť, mrhá energiu, navyše sa do bytu dostáva aj znečistený vzduch, prach, hmyz, peľ a hluk z ulice.
Naproti  tomu rekuperačné vetracie jednotky Wolf CWL Excellent neustále zabezpečujú dokonalý komfort. V obytnom priestore je vždy potrebné množstvo kvalitného vzduchu. Regulácia (napr. snímač CO2) zohľadňuje aktuálne znečistenie vzduchu a podľa toho sa menia otáčky ventilátorov.  V prípade, že nie ste doma, vetranie  sa prepne na minimálny výkon.

Rekuperačné vetranie ovplyvňuje aj úsporu energií, lebo jednotky Wolf využívajú až 95% odvádzanej energie na ohriatie privádzaného vzduchu. Každý vložený 1W elektrickej energie prinesie úsporu 10 až 13W tepelnej energie.


Je možné rekuperačnú jednotku namontovať aj do jestvujúcej budovy?

Rekuperačné vetracie jednotky Wolf sú vďaka svojej kompaktnej konštrukcii nenáročné na priestor, sú vhodné tak pre novostavby, ako aj rekonštrukcie. Pokiaľ ste s rekuperáciou nepočítali, ale prax ukazuje, že ju potrebujete, riešením je plochá jednotka CWL-F-150 Excellent, ktorá má stavebnú výšku len 198 mm a môžete ju napríklad umiestniť pod strop v podhľade predsiene a odtiaľ vyviesť všetky prívodné i odvodné prvky, bez podhľadov v obytných miestnostiach.

Text a foto: Wolf SR

 

21.6.2015