Ako vybrať vrátnika - ochranca bez livreje

Vybrať kvalitného vrátnika je dnes takmer vedecká práca. Nielenže ich je na trhu v dizajnovom  vyhotovení neúrekom, ale majú aj nespočet možností funkcií a programov. A tak sa z jednoduchého nákupu môže rýchlo stať dlhé zvažovanie a  rozhovor s predajcom, ktorého otázky vedia zaskočiť. To, čo je lepšie premyslieť si vopred a skrátiť tak proces výberu, vám prinášame na nasledujúcich riadkoch.

Bezdrôtový alebo drôtový?

Ani domový vrátnik nie je perpetuum mobile a musí byť napájaný energiou zo zdroja. Buď to bude batéria, akumulátor alebo elektrická rozvodná sieť.

Ak už máte natiahnuté elektrické rozvody a pri výstavbe domu ste nezabudli ani na káble pre domový „zvonček“, je výber vrátnika relatívne jednoduchý. Typ kábla totiž predurčuje, ktoré zariadenia prichádzajú do úvahy a aké funkcie budú poskytovať. Každý výrobca predpisuje pre svoje riešenie určitý typ kábla a teda univerzálne riešenie neexistuje. 

 

Pokiaľ však elektroinštalačnú prípravu nemáte, čakajú vás výkopové práce a sekanie do stien alebo zvolíte bezdrôtové riešenie. V prvom prípade si premyslite aké funkcie a požiadavky by mal domový vrátnik spĺňať. Ak chcete, aby vaše zariadenie snímalo, pamätalo si a vysielalo údaje do mobilných zariadení – teda bolo smart - myslite na to, že k vstupnej bránke je okrem elektrického kábla potrebné priviesť aj kábel dátový.

V prípade, že ste však na rozvody k vstupnej bránke zabudli, alebo nechcete už sekať do stien, je tu bezdrôtové riešenie. Na inštaláciu je veľmi jednoduché, no má svoje nevýhody. Batéria vo vonkajšom tlačidle sa vybíja, či zvoníte alebo nie a ako na potvoru sa o jej vybití dozviete, až keď v schránke nájdete lístok o nedoručiteľnosti zásielky. Ďalšou podstatnou nevýhodou je, že sa často kazia. Vystavené sú dažďu, snehu, horúčave a mrazu, čo im nerobí dobre.

Aké požadujem funkcie

Najobyčajnejší a najjednoduchší typ je zvonček, ktorý nič iné nevie, len zvoní. Vyššiu úroveň komfortu poskytuje už zvonček s telefónom, ktorý umožní s návštevou prehodiť pár slov a nevpustiť do dvora či vchodu hocikoho. Ešte vyšší pocit bezpečia vám však poskytne domový videotelefón. S integrovanou vonkajšou kamerou so zvukom sprostredkuje aj pohľad na priestor pred vchodom. Tu však už treba myslieť na káble, ide o dátové, digitálne riešenie. Zvonček s telefónom v bezdrôtovej verzii nájdete len ťažko.

Pri výbere z digitálnych, smart riešení, odporúčame venovať pozornosť kvalite obrazu, zvuku,vyhotoveniu, ale aj modulárnosti a užívateľskému štandardu. Modernejšie zariadenia, ku ktorým patrí aj Welcome Midi od ABB, umožňujú vyskladať riešenie so všetkými funkciami pre jedného i viacerých účastníkov. V prípade rodinných domov to znamená napríklad aj to, že inštaláciou viacerých kamier môžete monitorovať všetky vstupy. Na vnútornom table môžete potom ľubovoľne prepínať medzi kamerami a funkcia automatického ukladania fotografií návštevníkov a ich spätného prehliadania. Prichádzajúcich kamera nasníma a zábery odošle do vášho tabletu alebo telefónu. Teda pokiaľ ho prepojíte s domácim systémom inteligentnej elektroinštalácie.

Možnosti vstupu

Vstup do budovy systémy riešia viacerými spôsobmi. Štandardným tlačidlom, elektronickým zámkom, ktorý je v súčasnosti najčastejšou možnosťou, alebo už aj bezdotykovou čítačkou vstupných kariet či klávesnicou na zadanie hesla. To sa zvyčajne dá ľubovoľne nastaviť a každý užívateľ môže používať vlastné heslo pomocou nastavení v interiérovom videotelefóne.

Poskytnú vám nielen pocit bezpečia a kontrolu vstupu do domácnosti, ale podajú aj informáciu o všetkých návštevách počas vašej neprítomnosti.

V technologických vymoženostiach možno zájsť ešte ďalej, k biometrickej kontrole vstupu otlačkom prsta, skenom tváre či očnej rohovky.

Vzhľad a materiál

Moderný videovrátnik sa štandardne skladá z vonkajšieho tabla či panelu s kamerou, vnútornej jednotky: domového videotelefónu alebo dotykového panelu a z riadiacej jednotky. Vonkajšie tablá musia byť odolné voči vysokej záťaži a kamery poskytovať kvalitný prenos obrazu za mrazu, v horúčavách i nočných hodinách. Tak ako pri Welcome Midi. Kamera tohto systému má preto integrované vyhrievanie a je chránená voči zahmlievaniu. Systém poskytuje výborný obraz aj v nočných hodinách vďaka infračervenému LED osvetleniu a automatickému prepnutiu do čiernobieleho módu pri zotmení. Pocit bezpečia ešte zvýši funkcia automatického ukladania fotografií návštevníkov, ich spätného prehliadania alebo ich okamžitý prenos na mobilný telefón kdekoľvek sa nachádzate.

 

Tlačidlové tablá bývajú pri kvalitných systémoch modulárne. Welcome Midi napríklad, umožňuje ich zostaviť od jedného až do 60 účastníkov, s kódovou klávesnicou až pre 3000 účastníkov. Tablá sa môžu inštalovať pod omietku alebo aj na ňu. To všetko v špeciálnej  krabici so zvýšeným bezpečnostným krytím IP 54.

Text a foto: ABB