Nové oblasti riešenia tepelných mostov Schöck-Wittek

Tepelné mosty v oblasti balkónov sú už dlho známym problémom, systémové riešenie Schöck Isokorb® nám toto pomáha riešiť už 40 rokov. Existujú ale aj iné miesta na budovách, ktoré predtým nebolo možné systémovo riešiť, typicky napr. styky nosných konštrukcií. Nové systémové prvky na prerušenie týchto tepelných mostov od firmy Schöck Bauteile GmbH nám predstaví jej obchodný manažér Ing. Ondřej Wittek a statik Ing. Ján Vopička. Ďalšou novinkou v sortimente sú tiež riešenia na montáž fasády z pohľadových betónov a prevetrávané fasády v rekonštrukciách už zateplených budov bez nutnosti zloženia existujúceho plášťa.

Termické oddelenie vrchnej stavby rieši nový produktový rad Schöck Sconnex®. Ten zaisťuje prerušenie hlavných ŽB konštrukcií pomocou prvkov typu P pre stĺpy a typu W pre steny. Tento rad má potom ešte tretí typ M určený na murované steny. Prečo je tento styk vhodné vôbec riešiť? Cca 40 % všetkých konštrukčných tepelných mostov v budovách je spôsobených stenami a stĺpmi, čo je pomerne vysoké číslo. Predtým bol tento detail riešený obaľovaním konštrukcií izolantom, čo je ale neestetické a uberá to voľný priestor. Preto Schöck Sconnex® ponúka lepšie riešenie. Tieto výhody pri porovnaní štandardného riešenia s tepelnou izoláciou a riešení s prvkami Schöck môžeme vidieť na obrázkoch vo videu. Vďaka tomuto riešeniu je možné použitie väčšieho množstva pohľadových konštrukcií alebo dosiahnuť vyššiu konštrukčnú výšku.

 

Prvky radu Schöck Sconnex® sa dajú použiť dvoma spôsobmi, a to buď na spodnej strane stropu (typ W a M) alebo na hornej strane stropu (typ P, W a M). K zlepšeniu tepelno-technických vlastností dôjde v oboch prípadoch použitia, výhodnejšie po ekonomickej stránke je ale riešenie použitia prvkov nad stropom, pretože v tomto prípade je možné iba položenie tepelnej izolácie na stropnú dosku a môžeme tým ušetriť náklady za drahú izoláciu nalepenú zospodu. Tieto prvky sa dajú tiež použiť aj v zložitých detailoch, napr. pri pripojení základovej dosky na stenu alebo pri problematicky riešiteľnom detaile s garážovými bránami pod stropom.

Čo môžeme pomocou týchto systémových prvkov dosiahnuť? Tepelné mosty predstavujú jednu z mála možností, ako optimalizovať energetickú bilanciu budovy, pretože tepelné mosty pri stenách a stĺpoch tvoria cca 10 % celkových strát energie na vykurovanie. Produkty firmy Schöck tak výrazne prispievajú k splneniu čoraz prísnejších požiadaviek na energetickú náročnosť budovy. Keďže ide o systémové riešenie, na webe firmy je možné v technických podkladoch nájsť všetky informácie potrebné pre statické návrhy, požiarne odolnosti, montážne návody aj CAD/BIM knižnice. Pre tepelno-technické výpočty sú k dispozícii informačné tabuľky charakteristických ukazovateľov tepelnej vodivosti a sú spracované aj rôzne detaily s hodnotami lineárneho činiteľa prestupu tepla a teplotného faktora vnútorného povrchu v porovnaní pri použití produktov Schöck a bez použitia systémového prvku.

 

Tieto prvky sa hodia pre bežné objekty s cca 3-8 podlažiami. Čo sa týka návrhu, snahou firmy Schöck je maximálna jednoduchosť. Zo statického hľadiska má tento systém určité obmedzenia. Treba si dať pozor predovšetkým na to, že v konštrukcii vzniká kĺbový styk. Prvky P (Pillar) sa používajú pri hlave stĺpa, vždy jeden prvok na jeden stĺp, a dajú sa použiť pri okrúhlom i hranatom stĺpe. Prvky W (Wall) je možné skladať vedľa seba podľa zaťaženia konštrukcie a je možné ich namáhať aj šmykovou silou. Ich montáž je jednoduchá, čo je detailnejšie ukázané na videu na konci webinára.

 

Keďže ide o kĺb, šmyková únosnosť je malá a nie je tak možné používať stĺpy ako stuženie. V garážach nie je z bezpečnostných dôvodov možné dávať prvky do päty stĺpu, vždy je potrebné použitie pri hlave. V obytných poschodiach je potom možné použitie aj v dolnej časti. U stien je možnosť použitia flexibilnejšia. Tie môžu byť použité ako stužujúce, pretože po obvode majú určitú šmykovú únosnosť, ktorá sa dá overiť výpočtom. Presnejší popis, ako sa pracuje so statickými podkladmi na výber správnych prvkov, je uvedený opäť vo videu.

Fasády z pohľadového betónu bez tepelných mostov

Ďalšou novinkou sú špeciálne kotvy Schöck Isolink pre fasády z pohľadového betónu. Tie sú vyrobené zo špeciálneho materiálu Schöck Combar®, ktorý firma vyvíja už desiatky rokov. Ide o elastický materiál s nízkou tepelnou vodivosťou (0,7 W/mK oproti nerezovej oceli s 15 W/mK). Je tiež odolný proti zásadám a soliam, takže sa dá použiť napríklad pri rekonštrukciách mostov alebo iných špeciálnych konštrukcií, kde je vhodné využitie menšieho krytia výstuže. Táto výstuž nie je ani vodivá ani zmagnetizovateľná, čo umožňuje použitie aj v budovách s elektrickou prevádzkou alebo vo výskumných zariadeniach. Dobrou vlastnosťou materiálu je aj jeho ľahké rezanie.

 

Schöck Isolink® slúži na prepojenie betónových vrstiev obvodových panelov s minimálnou prácnosťou a bez lokálnych tepelných mostov. Pre betón ide o typ C. Dĺžky kotiev sú variabilné a môžeme ich navrhnúť dvoma spôsobmi, buď ide o umiestnenie kotiev horizontálne alebo o kombináciu horizontálnych a diagonálnych kotiev. Práca s kotvami je veľmi jednoduchá. V prípade prefabrikovanej výroby sa najprv vybetónuje doska s výstužnou sieťou (tzv. moniérka), na nej sa položí akákoľvek tepelná izolácia a následne sa podľa presného plánu z návrhového programu vyvŕtajú otvory, do ktorých sa namontujú kotvy Isolink. Nakoniec sa vyleje nosná vrstva.

 

Tieto kotvy je možné použiť aj pri monolitickej pohľadovej fasáde. Ako prebieha montáž v tomto prípade je ukázané na referenčnej stavbe fakulty umenia OU v Ostrave. Do monolitickej železobetónovej steny sa navŕtajú otvory, vyčistia sa od prachu a následne sa na chemickú kotvu osadia nosné kotvy Isolink. Potom sa na stenu nalepí izolant, zaklopí sa jednostranným debnením a vybetónuje sa finálna pohľadová betónová vrstva.

Prerušenie tepelných mostov v prevetrávaných fasádach

Neoddeliteľnou súčasťou moderného spôsobu výstavby sú aj prevetrávané fasády. Ich upevnenie zaisťujú špeciálne termokotvy Schöck Isolink® typ F. Toto riešenie je vhodné ako pre novostavby, tak aj pre rekonštrukcie. Ide o sklolaminátovú tyč so závitovou stopkou na jej konci na pripojenie rastra prevetrávanej fasády. Systém je certifikovaný pre všetky typy stien – tehly, duté tehly, vápennopieskové tehly, betón atď. Výhodou tohto systému je predovšetkým to, že vďaka efektivite riešenia bez tepelných mostov môžeme oproti použitiu hliníkových kotiev dokázať výrazne znížiť hrúbky tepelnej izolácie. Montáž prvkov typu F je podobná ako pri predchádzajúcom type. Do podkladového materiálu sa kotvy navŕtajú na chemickú kotevnú maltu a na závitovú stopku sa dajú adaptéry, na ktoré sa pripevní samotný raster fasády podľa návrhu architekta. Hĺbka kotvenia do betónových stien je 40 mm, pri murovaných konštrukciách 80 mm.

 

Prečo majú tieto kotvy veľký potenciál práve pri rekonštrukciách? Pokiaľ je starší objekt zateplený pred mnohými rokmi tenkou vrstvou tepelnej izolácie, ktorá je v dnešnej dobe z tepelno-technického hľadiska už nevyhovujúca, nie je potrebné ju dávať dole a likvidovať, čo by bolo zbytočne drahé a neekologické. Tento systém dáva možnosť vykonať vrt cez existujúcu izoláciu a na tieto predĺžené kotvy nasadiť novú vrstvu tepelnej izolácie a prevetrávanú fasádu z obkladových panelov. Hrúbka izolácie je možná až do 300 mm. Únosnosť kotiev z tohto materiálu je navyše rovnaká ako pri kovových kotivách, je teda možné ich zameniť a používať tak, ako sú dodávatelia fasád zvyknutí. Zároveň ide o možnosť pripevnenia akéhokoľvek druhu montovaných fasádnych systémov prostredníctvom špeciálnej objímky na skrutke integrovanej do kotvy.

www.schoeck.com