Pasívny dom „Stodola“

Architektúra, technológie a prírodné materiály zasadené do malebného prostredia

Pasívny dom je dom s veľmi nízkou spotrebou energie, vďaka ktorej má dlhodobo nízke prevádzkové náklady a zároveň spĺňa kritériá vysokého komfortu bývania. Pasívny dom sa vracia k podstate využívania slnečnej energie, ktorá tu vždy bola a je všadeprítomná.

Malebný výhľad na Nízke Tatry, veľkorysé presklenia, vôňa dreva a zelených pasienkov, to všetko sú atribúty dopĺňajúce atmosféru krásneho rodinného domu na južnom svahu obce Liptovská Kokava. Dom navrhnutý v pasívnom štandarde z prírodných materiálov nápadne pripomína stodolu, no kvalitou vnútornej klímy ponúka to najlepšie, čo sa v súčasnosti dá v bývaní dosiahnuť.

Celkový pohľad na finálnu podobu domu v lete

Ako to všetko začalo

Zámerom pre tvorbu pasívneho domu „Stodola“ bolo zosúladenie požiadaviek klientky, atmosféra prostredia a v neposlednom rade ekonomizácia použitej konštrukcie a materiálov. Bolo pre nás výzvou splniť želanie klientky, aby dom spĺňal kritériá pasívneho štandardu a zároveň bol 100 % z prírodných materiálov. Jedným z jej prianí bolo presvetliť dom zo všetkých svetových strán, jednoducho dostať čo najviac slnečného svitu dovnútra domu.

 

Tvorba domu sa začala obhliadkou lokality a pozemku s investorkou. Už prvé pocity naznačovali, ako bude dom orientovaný a kde budú jeho hlavné výhľady. Hlavná fasáda je orientovaná na juh do voľnej nezastavanej krajiny. Východným oknom v podkroví sa pozeráme priamo na tatranský vrch Kriváň. Nasledovala fáza hľadania riešenia. Odrazu, v jednom momente to všetko do seba začalo zapadať ako mozaika. Napriek požiadavke menšej úžitkovej plochy, vznikol veľkorysý priestorový koncept. Východným oknom presvetľuje slnko cez otvorený priestor galérie celý dom. Ďalším prekvapením bolo, že bez toho aby sme o tom vopred vedeli, sme splnili našej klientke sen o dome vyzerajúcom ako stodola. Architektonický model bol prezentovaný investorke a tá sa veľmi rýchlo rozhodla. Ako pán Kierulf v jednej chvíli poznamenal: „Stáva sa, že keď chce klient menej, dostane paradoxne viac.“

Pohľad na hrubú stavbu

Konštrukčné riešenie

Tento dom je založený vo svahu na betónových pätkách. Týmto riešením sa minimalizujú výkopové práce a dom zároveň kopíruje terén. Na betónové pätky sú v pozdĺžnom smere uložené drevené roznášacie pozdĺžniky LLD. Následne je zmontovaná drevená podlaha z I-Steico nosníkov. Táto je zospodu zaklopená DHF doskou a z vrchnej strany OSB doskou. Celá skladba je vyfúkaná fúkanou celulózou Climatizer Plus.

Na takto pripravený podklad sa primontujú drevené pásnice, na ktoré sa následne priskrutkujú slamené panely Ecococoon.
Na obvodovú stenu zo slamených panelov príde zo strany exteriéru vzduchotesná fólia, ktorá je zároveň paropriepustná. Tá sa zaklopí drevovláknitou doskou a finálne sa upraví, či už certifikovaným omietkovým systémom, alebo dreveným prevetrávaným obkladom. Celá skladba je a musí byť difúzne otvorená.
Strecha domu je zmontovaná z drevených priehradových väzníkov, zvrchu zaklopená DHF doskou a zospodu dreveným záklopom. Celá skladba je opäť vyfúkaná fúkanou celulózou Climatizer Plus. Strešná krytina je od firmy Bramac, Tectura. Dom sa na svet pozerá cez drevené okná Smartwin od firmy Hoblina.

Pohľad na vzduchotesnú rovinu v oblasti obvodových stien

Kľúčovým stavebným detailom tohto domu sú unikátne slamené panely Ecococoon. Panel je prefabrikovaný a jeho štandardný rozmer je hrúbka 400 mm, šírka 1 200 mm a výška 3 000 mm. Vyrába sa na mieru s minimálnou šírkou 400 mm a výškou 400 – 3 000 mm pri štandardnej hrúbke 400 mm. Panely je možné vyrábať pod uhlom max. do 45°. Stavebný systém ponúka obvodové panely, nárožné panely, preklady a parapety. Tento sofistikovaný princíp výstavby zo slamy bol vyvinutý a je vyrábaný v Litve. Stavebný systém Ecococoon nám umožňuje stavať v pasívnom štandarde a zároveň ekologicky. Je to nosný systém, ktorý má zároveň integrovanú izolačnú funkciu. V neposlednom rade ide o modulový systém, ktorý umožňuje rýchlu a presnú výstavbu.

Celkový pohľad na hrubú stavbu. Pohľad na riešenie vzduchotesnej roviny v oblasti obvodových stien

V dome je takmer čisto drevený interiér. Vnútorné nosné a nenosné priečky tvorí drevená stojková konštrukcia zaklopená pohľadovým drevom z červeného smreka. Podkrovie je taktiež zaklopené tým istým materiálom. V celom interiéri sú drevené kefované podlahy ošetrené marseillským mydlom. Strop na prízemí je drevený, trámový. Interiéru dodávajú jeho osobitú atmosféru hlinené omietky vo svetlých odtieňoch zemitých farieb. Hlinenými omietkami do interiéru vnášame vôňu, štruktúru, zemitú farebnosť, príjemnú atmosféru. Prirodzenou vlastnosťou hlinených omietok je ich schopnosť od určitej hrúbky regulovať vlhkosť, vyvažovať klímu v prostredí.
Fasádu domu tvorí prevetrávaný vertikálne kladený drevený obklad z červeného smreka. Drevo má prirodzenú schopnosť vytvoriť si ochrannú vrstvu voči poveternostným vplyvom, a preto je obklad neošetrený. Prirodzeným starnutím a pôsobením v prostredí získa časom tmavšiu, striebristú patinu a svojou nadobudnutou farebnosťou splynie s prostredím.

Celková ročná merná potreba tepla domu na vykurovanie je 13 kWh/m2rok. Čo inými slovami znamená, že dom by vykúrila aj rýchlovarná konvica.
V dome je malá repasovaná piecka s malým výkonom, ktorú si žiadala klientka. Pre veľmi nízku spotrebu primárnej energie slúži táto piecka aj ako ústredné vykurovanie. V dome je použité vetranie s rekuperáciou tepla. Na ohrev teplej vody je použitý systém Logitex s využitím fotovoltických panelov.

Pasívny dom „Stodola“ je unikátnym príkladom integrácie materiálu, technológie a architektúry v súlade so želaniami klientky, citlivo zasadený do malebného prostredia.
Naším cieľom bolo dosiahnuť maximálnu spokojnosť klientky pri dodržaní technologicky náročného pasívneho štandardu a vysokej kvality prírodných materiálov.

Text: Petra Trokanová, createrra.sk
Foto: Createrra

Drevený trámový pohľadový strop