Smart systémy pre tienenie

O inteligentných či smart systémoch sme si písali v našom časopise už viac krát. Inteligentné osvetlenie, kúrenie či celé inteligentné domácnosti sa stávajú súčasťou našich životov. Prečo nie, je to pohodlné a pri správnom návrhu sa tiež dajú ušetriť nemalé peniaze. Ani toto číslo sa neobíde bez slovíčka SMART a povieme si niečo viac o elektrických garnižiach a tienení, ovládaných Smart Home systémom.

Elektrické garniže

Kedysi boli garniže súčasťou každej domácnosti no časom pomaly ustupovali. V súčasnosti sa však vracajú v novej, vylepšenej forme a stávajú sa novým trendom moderných domácností. Spolu so závesmi slúžia nielen ako dizajnový doplnok interiéru, ale majú aj ďalšie benefity ako napríklad zabezpečenie súkromia počas svietenia. My si však povieme viac o ďalšom benefite a tým je automatické tienenie.

Elektrické garniže ovládané Smart Home systémom budú myslieť na tienenie aj miesto vás. V čase, keď budete v práci a teplota vonku sa zvýši, nebudete sa musieť trápiť nad tým, že váš dom či byt bude ako rozpálená pec. Závesy sa automaticky zatiahnu a zabránia tak rýchlemu prehriatiu interiéru. Ušetria tak peniaze na ochladzovaní, napr. klimatizáciou.

Elektrické garniže sú ideálnym riešením, ak nemôžete či nechcete mať vonkajšie žalúzie, nakoľko ich, čo sa týka tienenia, dokážu do veľkej miery nahradiť. V prípade kombinácie s Black Out závesmi, zabránia prieniku svetla takmer úplne.

V prípade, že rekonštruujete, alebo sa chystáte do novostavby, je ideálne pripraviť dopredu prívod elektriny. Neznamená to však, že ak ste na to nemysleli vopred, musíte teraz rozbíjať steny alebo hľadať niečo iné. Garniže sa dajú kúpiť aj s motormi na batérie a ovládať diaľkovým ovládačom.

Možnosti ovládania Mio Decor:

·                 Diaľkové ovládanie,

·                 ovládanie klasickým nástenným vypínačom,

·                 ovládanie pomocou bezdrôtového Smart Home systému (napr. FIBARO, Homey, HomeKit, Amazon Echo, Tuya),

·                 ovládanie pomocou káblového Smart Home systému (napríklad Taphome, Loxone, Domotron...),

·                 jednoduché ovládanie jemným potiahnutím závesu, čo naštartuje motor v pohybe.

Automatizácia pre žalúzie a rolety

Elektrické žalúzie či rolety sú dnes súčasťou každej modernej domácnosti. Aj napriek ich zastaralému ovládaniu sa môžu stať plnohodnotnou súčasťou Smart Home systému a fungovať spoločne s kúrením či svietením.

Tienenie je už neodmysliteľnou súčasťou každého Smart Home systému. Ten poskytuje hneď niekoľko možností ovládania. Rolety či žalúzie ale aj dom ako celok ovládnete univerzálnym ovládačom. Napríklad môžete jedným tlačítkom pripraviť dom na váš odchod. Vypnete svetlo v celom dome, znížite kúrenie a zatiahnete žalúzie.

Ďalšou možnosťou je ovládanie cez mobil. Už sa nemusíte báť, že na niečo zabudnete. Aj keď už nie ste doma, pomocou aplikácie v mobile všetko potrebné zariadite.

Najkomplexnejšiu možnosť ponúka automatizácia domácnosti pomocou Smart Home systému FIBARO, vďaka ktorej si nastavíte denný program tak, aby sa vám prispôsobili všetky ovládané prvky v dome. Napríklad otváranie žalúzií pri východe slnka. Ráno sa prebúdzate a vašu izbu pomaly zaplavuje slnečné svetlo, začne hrať vaša obľúbená hudba a vstávanie sa zdá byť príjemnejšie.

Žalúzie sa automaticky zatiahnu pri odchode z domu a bránia tak prenikaniu slnečného svetla do interiéru a jeho prehrievaniu. Automaticky sa spustia snímače okien, dverí či pohybu pre bezpečnosť vášho domu.

Pri návrate domov sa žalúzie vytiahnu a vás doma čaká príjemná teplota a klíma podľa vami nastavených preferencii. So západom slnka sa zatiahnu aj žalúzie a poskytnú obyvateľom domu želané súkromie. Tienenie však môžete prepojiť aj s multimédiami. Takže pri zapnutí televízora sa žalúzie automaticky zavrú.

K dispozícii je tiež hlasové ovládanie pomocou Amazon ECHO, Google Home alebo Siri.

Veľkou výhodou systému od HomeSystem je, že užívateľ má vždy k dispozícii aj klasické ovládanie pomocou nástenných vypínačov. Pridaním tienenia do Smart Home systému však prináša väčší komfort a tiež úspory v letných mesiacoch. 

Text a foto: HomeSystem s.r.o.

www.elektricke-garnize.sk

obchod.homesystem.sk