Technické a legislatívne požiadavky na solárne káble a ich dodržiavanie v rámci slovenského trhového priestoru 1. časť

(Tento príspevok vznikol s podporou Slovenskej agentúry pre výskum a vývoj (APVV) podľa zmluvy č. APVV-19-0049)

 

V poslednom roku pribúda pomerne veľa požiarov fotovoltických elektrárni (FVE). V Českej a Slovenskej republike hlásia skokovo viac prípadov požiarov spôsobených FVE ako v minulom roku. Inžinierska komora upozorňuje na riziká spojené s dodávaním niektorých nekvalitných komponentov, ktoré sú súčasťou týchto FVE. Jednou z rizikových súčastí sú aj káble.

Kvalita káblov pre fotovoltické elektrárne

V súvislosti s rastúcim počtom inštalácií fotovoltických panelov sme sa zamerali na posúdenie kvality ponúkaných káblov pre prepojenie komponentov na jednosmernej strane fotovoltických systémov. Pre tieto účely bola vydaná európska norma, ktorá špecifikuje káble typu H1Z2Z2-K. V obchodoch ale nájdete okrem týchto káblov európskych typov aj množstvo iných káblov deklarovaných výrobcami a predajcami pre fotovoltické aplikácie. Ako ale môžete spoľahlivo zistiť, že kupujete kábel, ktorý plne zodpovedá aktuálnym európskym štandardom a požiadavkám na fotovotické systémy?

Vyžadujte pri kúpe Prehlásenie o zhode

Káble pre fotovoltické elektrárne sú určené pre  1 kV striedavého napätia, alebo 1,5 kV jednosmerného napätia, preto sa ne vzťahuje európska legislatíva 2014/35/EU týkajúca sa bezpečnosti výrobku. Je teda dôležité, aby zákazník dostal ku káblu prehlásenie o zhode, na ktorom bude uvedené, že kábel spĺňa všetky požiadavky normy EN 50618.

Aj keď ani toto nie je 100% záruka, že budete mať nainštalovaný kvalitný a bezpečný kábel. S týmto dokumentom máte šancu obrátiť sa s riešením problému na výrobcu v ňom uvedenom, prípadne na kontrolné orgány dozoru nad trhom. 

 

Text: Ing. Rastislav Valach, Ing. Milan Daniš / VUKI a.s.

Foto: Pixabay