Tehlová stavba: čisto a s minimálnym odpadom

Výhody práce s modernými brúsenými tehlami netreba špeciálne predstavovať. Stavebníci oceňujú najmä rýchly postup prác, úsporu materiálu a v prípade použitia montážnej peny aj možnosť murovania až do teploty -5 °C. Aké ďalšie výhody ponúka v realizačnom procese hrubá stavba zhotovená komplexným stavebným systémom z tehál Porotherm?

Použitie doplnkových tehál pre dokonalé prevedenie detailov na stavbe, akými sú rohy, parapety a ostenia okien, šetrí čas aj peniaze a najmä umožňuje stavať takmer bezodpadovo. „Použitie rohových, polovičných a koncových tehál je veľmi dôležité. U nás je ich zapracovanie do projektu štandardom. Keď je dopredu jasné, aký materiál použijem na stavbu, navrhujeme stavbu tak, že murujeme takmer bezodpadovo,“ potvrdzuje skúsený projektant a realizátor Ján Košút.

Ak však v priebehu murovania vznikne potreba použiť tehlu s iným ako výrobným rozmerom a systémové doplnky nestačia – realizátor si jednoducho pomôže dostupným náradím, ktoré patrí k bežnej výbave staveniska.

Drážkovanie, vŕtanie do tehlovej steny alebo úpravy tehál na požadovaný rozmer sú dnes vďaka použitiu vhodného náradia rýchle, jednoduché a bezpečné. Potvrdzujú to aj slová realizátorov. „Úprava tehly, vytvorenie drážok alebo otvorov nie sú dnes žiadny problém, ak sa na ich zhotovenie použijú vhodné nástroje. Ak sa priebežne pracuje aj s výkonným priemyselným vysávačom, prach sa eliminujeme skoro až na nulu. Stavbu preto odovzdávame vždy čistú,“ potvrdzuje Ján Košút.

Úprava rozmerov tehál – rezať, nikdy nie sekať!

Niekedy sa vytváraniu chýbajúcich doplnkov priamo na stavbe nevyhneme. Najčastejšie je potrebné upraviť dĺžku alebo výšku tehál alebo treba vyrobiť tehly atypických rozmerov, napríklad tehly na ukončenie štítovej steny alebo na nepravouhlé rohy.

Tehly v základnom formáte upravujeme vždy len pomocou vhodného náradia, ktoré je bežne dostupné na stavbe. Pozor, tehlu nikdy nemožno upraviť sekaním!

Všetky typy tehál Porotherm (brúsené tehly a tiež tehly plnené minerálnou vlnou) možno bez problémov rezať suchým aj mokrým spôsobom – ručnými chvostovými alebo stolovými okružnými pílami.

Drážka v tehlovej stene? Žiadny problém

Mýtus o náročnom zhotovovaní drážok v tehlovom murive pre elektroinštalácie nemá v praxi žiadne opodstatnenie.

Rôzne druhy drážok v murive vytvoríme najlepšie drážkovacími pílami alebo frézami, pomocou ktorých možno dosiahnuť požadovanú šírku a hĺbku drážky. Pri svojpomocnej výstavbe je možné drážkovaciu frézu nahradiť uhlovou brúskou. Na vytvorenie drážok nikdy nepoužívame dláto a kladivo!

Miesto a smer vedenia drážok si vyznačíme pomocou krížového laseru. Je to rýchlejšie ako použitie vodováhy. Pred vyklepnutím keramiky prerežeme tvar drážok v tehlách a keramický materiál medzi zárezmi opatrne vylomíme plochým dlátom. Tu ponúka tehla zásadnú výhodu oproti pórobetónu, ktorý treba z drážky prácne vydlabať.

Zhotovenie otvorov do tehly. Jedna radosť!

Rovnako jednoduché ako drážkovanie je aj zhotovenie otvorov alebo kotvenie do tehál.

Do dierovaných tehál vŕtame bez príklepu ostrým vrtákom s tvrdokovovým hrotom. Len týmto spôsobom docielime presný priemer otvoru na osadenie konkrétnej hmoždinky.

Neoddeliteľnou súčasťou drážok na rozvody elektriny sú otvory na vypínače, zásuvky a rozvodné krabice. Vytvárame ich pomocou vŕtačky s jadrovým vrtákom určeným pre tento účel. Výsledok je opäť bezchybný.